Što je derbi Kentuckyja i zašto ga danas slavimo?

Stavite disketni šešir i uzmite Mint Julep, vrijeme je za Derby.

PoLauren WellbankOžujak 23, 2020 Oglas Uštedjeti Više konjska utrka u derbiju u Kentuckyju konjska utrka u derbiju u KentuckyjuZasluge: Jamie Squire / Osoblje / Getty Images

Od pijuckanja Mint Julepsa do grickanja omiljenih južnjačkih jela, tradicija povezana s Kentucky Derbyem, zajedno sa samom utrkom, traje 145 godina - što je samo dio razloga zašto je ovo tako popularan događaj među ljubiteljima utrka i povremenim promatrači podjednako. Iako se obično odvija prve subote u svibnju, ove je godine odgođena zbog izbijanja novog koronavirusa. Ali pitanje i dalje ostaje: Što je zapravo Kentucky Derby i zašto ga danas slavimo? Sve se svodi na ljubav prema sportu i uzbuđenje utrke.

Povezano: Naši najbolji recepti za veliku utrku nadahnuti derbijem iz Kentuckyja

Kentucky Derby, objašnjeno

The Kentucky Derby je najdugovječniji sportski događaj u Sjedinjenim Državama, a održava se u Churchill Downsu u Louisvilleu, Kentucky. Događaj postavlja 20 konja jedan protiv drugog dok se utrkuju kako bi osvojili jedno od prvih pet mjesta u trčanju. Prije nego što se uopće mogu postaviti na startnu liniju, konji i njihovi džokeji prvo se moraju natjecati u seriji od 35 utrka nazvanih Put do derbija Kentuckyja; oni se odvijaju na trkalištima širom svijeta.

Najbolja četiri konja koja su završila u svakoj od utrka dobivaju bodove za svoj završni rang, a 20 konja s najviše bodova morat će se natjecati na Derbyju za nevjerojatnih 2 milijuna dolara i slave.

Zašto gledamo

U prosjeku se 155 000 gledatelja pripremi za gledanje konjske utrke u Churchill Downsu. Rachel Collier, direktorica komunikacija za Muzej Derbya u Kentuckyju , kaže jedan od glavnih razloga zašto utrka privlači toliko pažnje zato što ljudi vole underdoga. 'Najduži dugogodišnji meč koji je ikad osvojio Kentucky Derby bio je konj imenom Donerail, 1913. godine', kaže ona. 'Sa 91 prema jedan, okrenuo je puno glava i stekao reputaciju za derbi u Kentuckyju.' Nekoliko godina kasnije, ženska konja po imenu Regret učinila je ono što su samo tri jabuke (ženske konje) ikad učinile - osvojila je Derby. 'Ove dvije godine mnogi su pripisali prekretnicama za današnju utrku, svjetski poznati Kentucky Derby.'

Bez obzira je li Collier u pravu u vezi s osjećajima društva prema navijanju za underdog-a ili modnim odabirima po kojima je Derby poznat - velike cvjetne haljine, odijela za seersucker i prevelike kape mogu se naći kod gledatelja i u Downsu i kod kuće - Stvar je sigurna: privlačnost utrke vraća gledatelje iz godine u godinu.